İstanbul’da Kiralık Daire Rehberi

İstanbul Kiralık Daire

Türkiye’nin mega şehri İstanbul gerek tarihi yapısıyla, gerek coğrafi konumuyla ve gerekse gece hayatıyla sadece Avrupa’da değil, tüm dünya çapında ön plana çıkmakta. Eğitim, ulaşım ve iş olanakları sebebiyle, İç Anadolu ve Doğu bölgelerinden devamlı olarak göç almaktadır. Bu sebeple konutlar gün geçtikçe artmakta ve nüfus fazlalığı nedeniyle konut kiralamak ya da satın almak git gide zorlaşmakta. Bu özellikler sebebiyle, İstanbul, kiralık daire aramalarında Türkiye’de ki en çok aranan şehir haline geliyor. Mevcut çevrimiçi emlak siteleri, karmaşık site altyapıları ve yalan ilanlarla kiralık daire arayanlar için bu süreci daha uzun ve zorlu bir hale getiriyor. Eski usul emlakçılık yöntemi ise fahiş komisyonlar ile hem ev sahibini hem de kiralık daire arayan kişileri bir hayli sıkıntıya sokuyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulunca, RentRovi ev kiralamayı, teknolojiyle birleştirip, ev sahibi ve kiracılar için güvenilir, masrafsız ve depozitosuz ev kiralama ile keyifli bir hale getiriyor. Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken unsurlara değinecek olursak, iyi bir planlama ile hayalinizdeki daireye RentRovi ile birlikte ulaşmanız çok kolay.

 • Bütçe Planlaması

İstanbul ilgi çekici ve opsiyonları fazla bir şehir olmasının yanı sıra, hayat şartları pahalı olan bir şehir. Bu yüzden iyi bir bütçe planlamasıyla, bu süreçte daha kesin adımlar atabilirsiniz.

 • İlçe Seçimi

İstanbul coğrafi olarak Avrupa ve Asya kıtasını birleştiren  bir şehir. Bu ve bunun gibi birçok coğrafi sebepten ötürü İstanbul içinde bir yerden bir yere gitmek saatlerinizi alabilir. Bu yüzden ilçe seçerken, hem bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız hem de günlük hayatta faaliyetlerinize devam etmenizi sağlayan konumları göz önünde bulundurmalısınız.

 • Oda Sayısı

Fiyat ve konum uzun süreli etkiler bıraksa da, bu özellikler yerini bir süre sonra kiraladığınız daireden ne kadar verim aldığınıza ve dairenin ne kadar kullanışlı olduğu gibi faktörlere bırakır.

 • Dairenin Yapısı

Son olarak, kiraladığınız dairenin cephesi, ısıtma özellikleri, bulunduğu kat, güvenlik durumu, deprem dayanıklılığı gibi önemli yapısal özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. İstanbul güzel olduğu kadar, hırsızlık olayları, üzerinde bulunduğu fay hattı, nem oranı ve yüksek iklim sıcaklıkları gibi faktörler sebebiyle zorlu bir şehirdir. Kiralayacağınız daire, bu güzelliği etkisiz bırakmasın.

Ayrıca, İstanbul’da kiralık evi olan veya ev kiralamak isteyen herkesin okuması gereken yazımıza da gözatabilirsiniz. 

istanbulkiralıkdaire

İstanbul Kiralık Daire Fiyatları

İstanbul’da konumu gereği  ilçeden ilçeye kiralık daire fiyatları büyük oranda değişiyor. Yüksek bütçeye sahip aileler lüks semtlere bakarken, orta gelirli aileler merkezden biraz daha uzaklaşıyor. Düşük bütçeye sahip aileler ise ne yazık ki şehrin merkezine en uzak olan ilçelerde kiralık daire arayışına geçiyor. Bu yazımızda İstanbul’un ilçelerini Avrupa ve Asya Yakası ilçeleri olarak iki kategoride inceledik, ilçeler için ortalama metrekare fiyatları şu şekilde;

Avrupa Yakası Daire Fiyatları Kiralık (TL/m2)
Beşiktaş 25 TL
Sarıyer 24 TL
Beyoğlu 24 TL
Bakırköy 21 TL
Şişli 19 TL
Fatih 17 TL
Zeytinburnu 16 TL
Eyüp 15 TL
Kağıthane 15 TL
Küçükçekmece 13 TL
Bahçelievler 13 TL
Güngören 13 TL
Bayrampaşa 13 TL
Başakşehir 12 TL
Bağcılar 12 TL
Avcılar 12 TL
Esenler 12 TL
Büyükçekmece 11 TL
Beylikdüzü 11 TL
Gaziosmanpaşa 11 TL
Esenyurt 9 TL
Silivri 9 TL
Sultangazi 9 TL

istanbulkiralıkdaire

Anadolu Yakası Daire Fiyatları Kiralık (TL/m2)
Kadıköy 19 TL
Adalar 19 TL
Üsküdar 16 TL
Ataşehir 15 TL
Maltepe 14 TL
Beykoz 13 TL
Şile 13 TL
Ümraniye 13 TL
Kartal 12 TL
Tuzla 10 TL
Pendik 10 TL
Çekmeköy 10 TL
Sancaktepe 9 TL
Sultanbeyli 9 TL

 

Türkiye’nin en mega ve kalabalık şehri olan İstanbul’dan ev kiralamak istiyorsanız birkaç tavsiyeye uymanız gerekir. İstanbul, gerek tarihi gerekse coğrafi konumuyla her zaman talep gören ve kalabalık olan bir şehir olmuştur. Bu yüzden çoğu zaman ev bulmanın zor olduğu bu şehirde farklı ülke veya şehirlerden gelenler otellerde veya pansiyonlarda yer bulamıyorsa günlük, haftalık hatta aylık İstanbul kiralık daire arayışına girebilir. Daire kiralama diğer opsiyonlara nazaran daha uyguna gelir, bu da seçilmesinde bir nedendir. İstanbul’un farklı ilçelerinde kiralık daire fiyatları evin özelliklerine göre değişir.

istanbulkiralıkdaire

Sonuç olarak, bu fiyatlar bazı ilçeler baz alınmaksızın kiralayacağınız dairenin boyutuna, bulunduğu sokağa göre değişebilir. Örneğin, Kağıthane’de lüks bir siteden kiralayacağınız daire, Sarıyer’de sokak arasında bulunan sıradan bir binada kiralayacağınız daireden daha yüksek fiyatlı olacaktır.

RentRovi & Koçfinans İş Birliği ile Ev Sahipleri ve Kiracıların Hayatını Kolaylaştıran Yenilikler

Koç Şirketler grubunun bir iştiraki olan ve konut ile otomotiv sektörleri başta olmak üzere çeşitli satın almalar için finansman sağlayan Koçfinans, RentRovi’nin çalışma ortakları arasında yer almaktadır. Bu ortaklığın evini kiraya vermek isteyenler ile ev kiralamak isteyenler için yararları aşağıdaki gibidir:

 • Ev Sahipleri İçin Peşin Kira Ödemesi: RentRovi’nin Koçfinans ile yaptığı anlaşma gereği ev sahiplerinin alacakları 1 yıllık kira peşin olarak Koçfinans güvencesiyle ödenmekte ve daha sonra aylık taksitler halinde kiracıdan tahsil edilmektedir. Bu sayede ev sahipleri anlık toplu nakit ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmektedir. Yıllık kira ödemeleri, her yıl yapılacak sözleşme yenilemesi ile devam ettirilebilmektedir.
 • Kiracılar İçin Depozitosuz ve Komisyonsuz Kiralama: RentRovi ile Koçfinans iş birliği ev sahiplerinin yanı sıra kiracılara da olumlu katkı sağlamaktadır. Yeni bir ev kiralamak isteyenlerin oldukça masraflı olan depozito ve komisyon, RentRovi üzerinden yapılacak kiralamalarda sıfırlanmaktadır. Böylelikle kiracılar doğrudan evi kiralayıp oturabilmektedir.

yıllık kira almak

Türkiye’de daire aramaları arasında en çok İstanbul bulunmaktadır. Fakat bazı siteler ya da eski usul emlakçılık yöntemi bu işi daha da komplike hale getirmektedir. Bu yüzden olabildiğince güvenilir yerler bulunmalıdır. Bulduğunuz aracı firma veya platformların teknoloji ile uyumlu olduğuna ve hem ev sahibi hem de kiracılara güvenilir hizmetler sunduğuna emin olun. Ev kiralamanızı veya evini kiralamak isteyenler için masrafsız ve depozitosuz hizmetler sunan dijital platformlar bulunuyor. Bu sayede iyi bir planlama ve en iyi fiyatlandırma ile evinizi kiralayabilirsiniz.

istanbulkiralık

Tüm bunlar göz önünde bulundurulunca, size uygun bir dairenin taslağını ve nasıl kiralayacağınızı artık biliyorsunuz. Eğer daire kiralama sürecinin, sizin için daha hızlı, eğlenceli, uygun maliyetli ve kolay hale gelmesini istiyorsanız arama motorlarında İstanbul kiralık olarak aratıp RentRovi‘nin geniş portföyünden dilediğiniz daireye ulaşabilirsiniz.

Comments

 • Güzel bir yazı olmuş, kira fiyatları güncel mi?

  Mehmet February 2, 2020 9:26 pm Reply
  • Teşekkürler, kira fiyatları 2019’un son çeyreğine bakılarak düzenlendi.

   Nuray CAY February 2, 2020 10:23 pm Reply
 • yazı içeriği güzel, İstanbulun hangi bölgelerinde çalışıyorsunuz?

  yusuf February 7, 2020 5:34 pm Reply
 • İstanbul hakkıında güzel bir yazı olmuş

  Veysel Bülbül February 17, 2020 3:22 pm Reply
  • Teşekkür ederiz.

   İsmail BAŞ February 20, 2020 5:58 pm Reply
 • Gayet açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş.

  Ömer kotan April 8, 2020 8:52 pm Reply
  • Ömer Bey merhaba,
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   İsmail BAŞ April 25, 2020 9:01 pm Reply
 • çok güzel bir blog yazısı 🙂 kiralık daire ararsam mutlaka RentRoviyi kullacam 🙂

  Nilay December 21, 2020 4:07 am Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *