Kira gelir vergisi nedir? Ne zaman ve nasıl verilir?

kira gelir vergisi

RentRovi olarak hem ev sahipleri hem de kiracılar için sunduğumuz hizmetlerin yanında onları bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda arsa, arazi, ev, işyeri gibi gayrimenkul sahibi kullanıcılarımız için faydalı bir içerik hazırladık. Kira gelir vergisi de mülk sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Kira Gelir Vergisi Nedir?

kira gelir vergisi

Kira gelir vergisi, kısaca özetlemek gerekirse belirli sınırları aşan mesken ya da mülk sahiplerinin devlete ödemekle yükümlü olduğu vergi çeşididir. Kira geliri elde edenler, bu geliri beyanname hazırlayarak ya da hazır beyanları kullanarak vergi dairelerine beyan etmekle ve vergiyi ödemekle yükümlüdür.

Konut ve iş yeri sahiplerinin en çok araştırdığı konulardan biri olan kira gelir beyannamesi, her yıl düzenli olarak veriliyor. “Kira beyannamesi ne zaman verilir?”, “Kira gelir beyannamesi nasıl verilir?” Gibi sorular merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Sanılanın aksine kira gelir vergisi hesaplama oldukça kolay bir işlemdir. Kira gelir vergisini hesaplama işleminde, gayrimenkul için yapılan gider kalemlerinin tümü gelirden çıkarılır. Bu giderler; elektrik ve su harcamaları, sigorta gideri, bakım ve onarım masrafları, konut vergisi ve harçları, amortisman bedelleri şeklinde düşünebilirsiniz. Geriye kalan miktarın gelir vergisi yüzdesiyle çarpılması ödenmesi gereken miktarı belirtir. Bu yüzde gayrimenkulün değerine göre değişiklik gösterir.

Örnek vermek gerekirse; bir konutun toplam gelirini 20.000 TL olarak düşünelim. Bu konut için yapılan gider ve harcamaların toplamıysa 5.000 TL olsun.
Bu durumda; 20.000 – 5.000 = 15.000 TL üzerinden gelir vergisi hesaplanır.
15.000 x = 2.250 TL vergi ödenmesi gerekir.

Kira Gelir Vergisi Ne Zaman Verilir?

Söz konusu mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul gelirleri için Mart ayının 1’inci gününden son günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor.

Mükellefler normal olarak ikametgâhlarının bulunduğu yerin vergi dairesine bağlıdırlar. Beyanname, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilmesi gerekir.

Takvim yılı içinde ülkeyi terk edenler, yurt dışına çıkma tarihinden önceki 15 gün içinde beyanname vermek zorundadırlar. Ölüm halinde ise beyanname ölüm tarihinden itibaren 4 ay içinde mirasçılar tarafından verilir.

Beyanname verme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, tatilden sonraki ilk iş gününün tatil saatine kadar beyanname verilebilir.

Ayrıca, daha fazla bilgi için Emlak Vergisi Ödemeleri Başladı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Verilir?

Mükellefler, vergi dairesinden alacakları kullanıcı kodu, parola ve şifreyi kullanarak yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda doğrudan kendileri veya aracılık yetkisi almış meslek mensubu aracılığıyla gönderebilecekler.

Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Hesaplanan vergi;

  • Vergi tahsiline yetkili olan banka şubelerine,
  • Bağlı bulunulan vergi dairesine,
  • Bağlı bulunulan vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine ödenebilir.

Evinizi kiralamayı zahmetsiz hale getirmek için Rentrovi ile iletişime geçin

rentrovikiracilari

Ev sahipleri ve kiracılar için uçtan uca doğrudan, masrafsız ve güvenilir bir ev kiralama deneyimi sunan uzun dönem ev kiralama uygulaması olan RentRovi,  ev sahipleri ve kiracıları platformumuz üzerinden herhangi bir aracıya gerek kalmadan doğrudan buluşturuyor. Türkiye’deki ilk uzun dönem ev kiralama platformuyuz. RentRovi bir ilan platformundan farklı olarak hem ev sahipleri hem de kiracılar için, ev kiralamanın başından sonuna kadar 7/24 kesintisiz bir hizmet sunuyor.

Comments

  • Oldukça faydalı bir yazı olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık!

    Seda May 30, 2021 5:26 pm Reply
  • Elinize sağlık. Oldukca aciklayici .

    Tülin May 30, 2021 6:16 pm Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *