Emlak Vergisi Ödemeleri Başladı!

emlak-vergisi

Rentrovi olarak hem ev sahipleri hem de kiracılar için sunduğumuz hizmetlerin yanında onları bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda arsa, arazi, ev, işyeri gibi gayrimenkul sahibi kullanıcılarımız için faydalı bir içerik hazırladık.

Her yıl iki taksit olarak ödenen emlak vergilerinin ikinci taksitleri 1 Kasım itibarıyla başladı. Arsa, arazi, ev, işyeri gibi gayrimenkul sahipleri, Kasım ayının sonuna kadar Emlak Vergisi’nin ikinci taksit ödemesini yapacak.

emlak-vergisi

Kira gelir vergisi muafiyeti kimler için geçerlidir?

Konut sahibi olup aşağıdaki şartları sağlayan kişiler Kira Gelir Vergisi’nden muaftırlar:

  • Sahip olduğu konutu kiraya vermeyenler,
  • Konutunda çocukları, anneleri ya da babaları oturan kişiler ( fakat, bu kimselerin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi için emsal kira bedeli hesaplanmaz. Devlet mal sahiplerinin çocuklarından kira alıp almadıkları ile ilgilenmemekte ve mal sahiplerinden kira geliri beyanı istememektedir. Ancak bir durumda işler değişmektedir. Konutunda akrabaları ikamet eden mal sahipleri kira geliri vergisinden muaf değillerdir.)
  • Kiraya verilen konut yıllık geliri 5.400 TL; iş yeri yıllık getirisi ise 34.000 TL altında olanlar ve kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük olması
  • Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakanlar
  • Brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olanlar emlak vergisi ödemiyor.
  • Bunun yanında hiç geliri olmadığını belgeleyenler, geliri sadece emekli, dul, yetim, ölüm ya da maluliyet aylığı olanların da emlak vergisi ödemesi gerekmiyor.

emlak-vergisi

Ayrıca, vergide sıfır orandan yararlanabilmek için bu kişilerin ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, menkul ve gayrimenkul gelirinin olmaması şartı bulunuyor.

2020 için 40 bin TL’yi geçmeyen faiz geliri olanların bu gelirleri ise dikkate alınmıyor. Bunun üzerindeki faiz geliri ise vergiye tabi bulunuyor.

Yılın sadece belirli zamanlarında oturulan yazlık, dağ evi, yayla evi gibi evler için muafiyet söz konusu değil. Ancak bu kişiler o evde yılın tamamında oturuyorsa ve diğer şartları da tutuyorsa muafiyetten yararlanabiliyor.

Ayrıca, daha fazla bilgi için Kiralık Evi Olan Ya Da Ev Kiralayanların Dikkatine!! yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Evinizi kiralamayı zahmetsiz hale getirmek için Rentrovi ile iletişime geçin

rentrovikiracilari

RentRovi ev sahipleri ve kiracılar için uçtan uca doğrudan, masrafsız ve güvenilir bir ev kiralama deneyimi sunan uzun dönem ev kiralama uygulamasıdır. Ev sahipleri ve kiracıları platformumuz üzerinden herhangi bir aracıya gerek kalmadan doğrudan buluşturuyoruz. Türkiye’deki ilk uzun dönem ev kiralama platformuyuz. RentRovi bir ilan platformundan farklı olarak hem ev sahipleri hem de kiracılar için, ev kiralamanın başından sonuna kadar 7/24 kesintisiz bir hizmet sunuyor.

Ev sahibiyseniz herhangi bir ücret ödemeden RentRovi’ye kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra aynı gün içerisinde profesyonel ekibimiz sizinle iletişime geçip, sizin için uygun olan bir zaman diliminde gelip evinizin resim ve videolarını çekiyorlar. Yaptığımız bu profesyonel çalışmayla kiracı tarafından yapılan ev ziyaretlerini %60 azaltmakta ve kiralık evinizi diğer kiralama platformlara oranla daha hızlı kiraya veriyoruz. Bu çalışmaları yaptıktan sonra evlerinizi hızlı bir şekilde güvenilir kiracılarla buluşturuyoruz. Kiracı seçimi hakkında titiz bir çalışma yürütüyoruz. Bir gelire sahip ve bu geliri somut verilerle bize sunan kiracılara evleri kiraya veriyoruz.

Google aramalarında ‘Güvenilir Kiracı’ diye arama yapıldığında ilk karşınıza RentRovi çıkacaktır. Evleriniz yaptığımız titiz çalışma sonucu ve kiracılara sunduğumuz hizmetler sayesinde ortalama 7 gün içerisinde doğru fiyatlandırmayla güvenilir kiracılarla buluşturuyoruz.

Views:
1294
Article Tags:
·

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *